Starosty ve Svitavách zajímala optika. Metr chráničky vyjde na 30 korun

Svitavy – Zákonné normy, teoretické a praktické informace k výstavbě optických sítí, ale i rady ke konkrétním záměrům. Broadband Competence Office ČR (BCO), projekt Ministerstva průmyslu a obchodu ČR založený na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu, se představil na setkání svazku obcí Mikroregionu Svitavsko ve Svitavách.

Na setkání se nám potvrdilo, že internet je pro města a obce důležitým tématem a že se jeho zkvalitňováním či rozšiřováním zabývají. Aby se projekty podařily, je potřeba být připraven a mít potřebné informace a zkušenosti. Právě s tímto samosprávám pomáháme, a i po jednání ve Svitavách jsme navázali konkrétní spolupráce,“ prohlásil Tomáš Krátký, z Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje a územní specialista BCO pro Pardubický kraj.

Broadband Competence Office ČR (BCO) na setkání svazku obcí Mikroregionu Svitavsko ve Svitavách

Nejvíce dotazů ze strany účastníků setkání směřovaly k optickým sítím, které jsou v současnosti nejmodernější a nespolehlivější technologií pro přenos dat internetem. „Starostům zejména menších obcí, kde v současné době není ještě tak velký zájem komerčního sektoru, jsme poradili, aby v případě budování veřejné liniové infrastruktury v obci sami aktivně připokládali chráničky pro optiku. Následně mohou tuto vhodně uloženou pasivní infrastrukturu pronajmout některému z operátorů nebo ji odprodat. Sníží se tak investiční náklady realizace a obec se vyhne opětovným výkopovým pracím,“ konstatoval územní specialista BCO Josef Minář. Během svého vystoupení účastníkům mimo jiné sdělil, že metr chráničky pro optiku vyjde na cca 30 korun, samotné zafouknutí metru optického vlákna stojí cca 300 korun.

Broadband Competence Office ČR (BCO) na setkání svazku obcí Mikroregionu Svitavsko ve Svitavách

Projekt BCO účastníkům setkání také doporučil pečlivě vytvářet fotodokumentaci během realizovaných liniových staveb. Za tímto účelem spustil iniciativu s názvem Fotím stavbu, která umožňuje uchovávat důležité informace o infrastruktuře uložené pod povrchy pro další stavebníky. Více informací lze získat na webu www.fotimstavbu.cz, kde jsou uvedeny i kontakty pro zájemce o tuto službu.

Více informací k vysokorychlostnímu internetu a k činnosti BCO lze nalézt na www.bconetwork.cz.


Další informace:
Mgr. Bc. Tomáš Krátký
M: 603 829 985
E:
tomas.kratky@bconetwork.cz

Mgr. Zdeněk Dvořák
M: 739 348 019
E:
zdenek.dvorak@bconetwork.cz
www.bconetwork.cz
FB: Broadband Competence Office Česká republika

 

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: