Jak na rozvoj internetu v obcích? V České Třebové získali starostové spoustu důležitých informací

Pasivní část budoucí internetové sítě, tedy zejména chráničky pro optiku, by si měly obce nejlépe vybudovat samy a následně ji pronajmout operátorovi nebo operátorům, s tím, že si ponechají určitý počet vláken pro svou potřebu. Tyto a celou řadu dalších rad dostali starostové a další představitelé samospráv, kteří se zúčastnili semináře Jak na rozvoj internetu v obcích, který se uskutečnil na městském úřadě v České Třebové v Pardubickém kraji.

Jak na rozvoj internetu v obcích? seminář v České Třebové, květen 2023

Seminář uspořádala Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje ve spolupráci s projektem Broadband Competence Office ČR (BCO), který zřídilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR za účelem podpory rozvoje vysokorychlostního internetu. „V ORP Česká Třebová je hned několik obcí, které tuhle problematiku řeší. Buď plánují přímo výstavbu, nebo vylepšení parametrů stávající sítě. Jejich představitelům jsme předali spoustu informací a do některých se vydáme kvůli řešení konkrétních požadavků,“ prohlásil Tomáš Krátký, územní specialista BCO pro Pardubický kraj a hlavní pořadatel semináře.

Další spolupráci si vyžádalo i město Česká Třebová, kam chce v blízké době razantně vstoupit významný poskytovatel internetu. „Nyní je potřeba, aby si radnice co nejlépe definovala podmínky možné spolupráce s tímto operátorem. Musí pečlivě zvážit, kudy by mohla vést nová optická síť, za jakých podmínek ji bude možné vystavět, jak nastavit spolupráci s dalšími operátory, co by měly obsahovat smlouvy. S tím vším jsme připravení České Třebové pomoci,“ ujistil další územní specialista BCO Josef Minář.

V rámci semináře byl představena i nová iniciativa BCO s názvem Fotím stavbu, která umožňuje uchovávat důležité informace o infrastruktuře uložené pod povrchy pro další stavebníky. „Prvním obcím, které by se do projektu chtěly zapojit, službu nabízíme bezplatně. Zájemci o ni mohou vyplnit formulář umístěný na webu www.fotimstavbu.cz v záložce Kontakty a my se jim následně ozveme a pomůžeme s realizací,“ sdělil Tomáš Kafka, který má službu Fotím stavbu v rámci projektu BCO na starosti.Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: