BCO v EU

What is a Broadband Competence Office? What do they do and why are they needed? Jan Dröge, Director of the BCOs Support Facility, talks about the Europe-wide network of BCOs, what they do for their countries and regions, and how the BCOs Support Facility works with them to facilitate access to EU funding in order to achieve the network’s objective of universal coverage for all European citizens, particularly in rural and remote areas.


The Broadband Competence Offices Support Facility (BCO-SF) is a European Commission funded project aiming to contribute to the implementation of the Digital Single Market targets on broadband roll-out. It will provide information and guidance to national and regional stakeholders in charge of broadband deployment. It also aims to promote the setting-up of new BCOs.


Latest news: Digital Single Market / Broadband Competence Offices Network


BCO Network Directory

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: