Konference 5G Smart Cities v Brně
O co jde v praxi? K čemu pomohly dotace? Hvězdárna, zdravotní péče nebo online strážník a mnoho dalších?
Smart projekty s využitím 5G sítí v teorii a praxi, zkušenosti s přípravou, výstavbou i provozováním. Workshop. A spousta dalších informací a poznatků. Vše zaznělo na konferenci 5G Smart Cities Brno, kterou uspořádaly Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), projekt Broadband Competence Office ČR (BCO) a agentura JINAG.
„Česká republika klade na budování a využívání sítí 5G v průmyslu a na koncepty Smart Cities velký důraz. Mají dlouhodobou podporu, jak z pohledu naplňování strategických vizí, tak financí,“ sdělil účastníkům konference Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací MPO. Uvedl také, že například ze zdrojů Národního plánu obnovy bylo uvolněno na podporu 5G projektů 1,4 miliardy korun.
Smart služby pro města bez kvalitního pokrytí sítěmi 5G nelze realizovat, proto se aktuálně dokrývají jak tzv. bílá místa, tedy obydlené lokality s nedostatečnou kvalitou signálu, tak i železniční tratě. Cílem je co nejdříve dosáhnout stabilního mobilního pokrytí hlavních a evropských koridorů. „Tento plán vyžaduje úzkou spolupráci státu, Správy železnic a operátorů, za využití zdrojů z evropských fondů a Národního plánu obnovy. Konkrétní pilotní projekty se již řeší,“ ujistil Michal Manhart, vedoucí BCO, která je do příprav řady z nich zapojena.
Dlouholeté zkušenosti s využíváním 5G sítí má město Ústí nad Labem. Uplatňuje je například v oblasti bezpečnosti, kde pracuje řada strážníků v ulicích v režimu online, tedy trvale napojená prostřednictvím tělových i mobilních kamer na řídící operační středisko. „Tohle pracoviště je na tento režim perfektně vybaveno. Mohu prohlásit, jde momentálně o nejmodernější služebnu městské policie v rámci České republiky,“ upozornil Jan Hofman, člen představenstva pro strategické projekty městské společnosti Metropolnet v Ústí nad Labem.
5G sítě mohou mít v blízké budoucnosti značné uplatnění v sociální oblasti. Dle demografického vývoje se počet seniorů ve společnosti bude rychle zvyšovat a vysokokapacitní mobilní sítě můžou pomáhat v péči o ně. Takto zaměřený pilotní projekt aktuálně realizuje organizace Sociální služby Šebetov v Jihomoravském kraji. „5G sítě využíváme v péči o naše klienty, při monitoringu jejich zdravotního stavu a potřeb. Cílem je dosáhnout stavu, kdy jejich prostřednictvím začneme zajišťovat telemedicínu, tedy dálkový přenos lékařských informací mezi nimi a zdravotníky. Snížíme tím problém s nedostatkem lékařů, zajistíme akutní i dlouhodobou péči na dálku a v neposlední řadě snížíme zátěž našemu personálu,“ vysvětlila výhody projektu Eva Kalová, ředitelka Sociálních služeb Šebetov.
Záznam konference 5G Smart Cities Brno
Se všemi prezentacemi z konference 5G Smart Cities Brno u se lze seznámit zde:
Úvod a program
Zdenek Dvořák, BCO ČR
Zahájení
Petr Očko, MPO
Zahájení
Kamil Papež, MMR
5G sítě a bílá místa
Michal Manhart, BCO ČR
5G v průmyslu
Petr Vítek, MPO
5G Smart Cities
Jan Jelínek, MMR
Smart Cities z pohledu operátora
Tomáš Rosůlek, Vodafone
Mobilní sítě 5G – ověřování jejich pokrytí a vybraných parametrů s ohledem na výzvu MMR
David Pehr, PROFiber
5G Bezpečnost a mobilita v Ústí nad Labem
Jan Hofman, Metropolnet
Vzdělávací a demonstrační centrum pokročilých technologií a aplikací 5G sítí
Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Projekt BVV Living Lab v Brně
Antonie Králová, Veletrhy Brno
5G sítě a telemedicína v sociální službě – Šebetov
Eva Kalová, Sociální služby Šebetov