Stav plošného pokrytí ČR službou vysokorychlostního připojení k internetu
Je nesporné, že současný stav plošného pokrytí území České republiky službou vysokorychlostního připojení k internetu rychlostí 30 Mbit/s a více je výsledkem dlouhodobých intenzivních aktivit privátních subjektů v pozici operátorů sítí, investorů a poskytovatelů služeb. Data, která jsou k dispozici, ukazují, že z hlediska podílu uživatelů internetu v dospělé populaci Česká republika v roce 2018 mírně přesáhla průměr EU28 (internet v české populaci ve věku 16 až 74 let užívalo 84 % osob, zatímco průměr EU zemí činil 83 %). Data rovněž dovolují nahlédnout na sítě poskytující přístup k internetu jako na velmi pestrý tržní segment ekonomiky ČR, o který je mezi privátními subjekty značný zájem. Kromě toho je v porovnání s dalšími zeměmi EU28 tento tržní segment unikátní nesrovnatelně vyšším počtem privátních operátorů, kteří poskytují v ČR službu připojení k internetu.
Tabulka 1: Základní přehled
Tabulka 2: Přehled podle technologií – jakékoliv připojení k internetu
Tabulka 3: Přehled podle technologií – pouze připojení NGA, tedy 30 Mbit/s a více
Tabulka 4: Počet operátorů podle typu sítě a krajů
Zdroj Tabulek 1 až 4: Geografický sběr dat k 31.12.2018 ČTÚ po veřejné konzultaci k březnu 2020.
Tabulky konkrétně ukazují výjimečnost tržního segmentu internetového připojení v ČR republice, kdy celkově je aktivních 1 669 poskytovatelů a z tohoto počtu zajišťuje připojení NGA s rychlostí
alespoň 30 Mbit/s 1 182 poskytovatelů. Ovšem pouze 155 poskytovatelů z tohoto počtu zajišťuje připojení NGA s rychlostí alespoň 30 Mbit/s pro 1 000 a více obydlených adresních míst (OBAM).
Přesto, že ČR zřetelně nezaostává za průměrem EU v míře využívání internetového připojení obyvateli, ukázaly výsledky GSD na nedostatečné pokrytí některých částí území (ZSJ – základní sídelní jednotka) NGA připojením s rychlostí alespoň 30 Mbit/s. V únoru 2020 bylo identifikováno celkem 4 390 ZSJ, které nejsou dostatečně pokryty NGA připojením k internetu a které se nacházejí v celkem 2 195 obcích. Většinou se jedná o ZSJ s nízkou hustotou osídlení, do kterých doposud nebylo vybudováno přípojné vedení z vyšší úrovně sítě s potřebnou kapacitou. O výstavbu sítí na těchto územích je pochopitelně ze strany privátních operátorů malý zájem, který je logicky způsoben vyšším nárokem na objem vkládaných investičních prostředků a nízkou mírou jejich návratnosti.