1. »
  2. Zprávy
  3. »
  4. ČEZ posílil v telekomunikacích

Podpůrné materiály pro obce

Možné okruhy spolupráce mezi obcí a podnikateli, Přípolože chrániček, Stav pokrytí internetem v ČR
BCO k těmto tématům připravilo informativní materiály, které jsou k dispozici ke stažení ve formátu PDF.

Jak se vyznat v rychlostech připojení k internetu?

Běžně dostupná rychlost neznamená to samé jako inzerovaná.
Co je považováno za odchylky?
BCO připravilo přehledné schéma, co jednotlivé pojmy podle metodiky ČTÚ znamenají.

Seznam územních koordinátorů:

Mapa navštívených obcí:

Interaktivní mapa pokrytí

ČEZ posílil v telekomunikacích

Poslední den loňského roku podle informací z účetní závěrky převzal koncern ČEZ skrze svojí dceřiné telekomunikační společnost Telco Pro Services tři poskytovatele vysokorychlostního připojení k internetu. Konkrétně koupil stoprocentní podíl ve společnostech FDLnet.CZ, ISP West a TaNET WestVe středu 24.3. na to upozornil na to deník E15 (odkaz na celý článek ZDE).

Firma FDLnet.CZ poskytuje služby na Frýdlantsku, zbylé dvě společnosti působí v Plzeňském a v Karlovarském kraji. V Karlových Varech tento rok společnost ČEZ uvedla do provozu FTTH sít v městské části Tuhnice. Společnost Telco Pro Services o tom krátce informovala 11. 2. 2021 na svých stránkách (odkaz na zprávu ZDE).

Skupina ČEZ nenabízí plošné pokrytí, ale soustředí se na jednotlivá místa. „Jde o lokality, kde v tuto chvíli není dostatečně rychlý internet a kde můžeme následně poskytovat vysokorychlostní internet po optické síti domácnostem za výhodné ceny.“ uvádí mluvčí ČEZ Roman Gazdík v uvedeném článku E15. Internetové služby nabízí ČEZ pod obchodní značkou ČEZnet.

Optickou síť ČEZ tvoří 8500 km kabelů s přístupovými body v téměř 70 městech a vlastními datacentry. Např. v roce 2019 ČEZ zprovoznil jedno z největších českých podnikových datacenter v Tušimicích.

Optická síť ČEZ

Posilování pozice ČEZ v telekomunikacích si všímá i Lupa.cz v článku z 26.3. (odkaz ZDE.)

Skupina ČEZ působí v telekomunikacích také jako virtuální operátor a v únoru 2021 se v hospodářských novinách (ZDE) a rovněž na portále Lupa.cz (ZDE) objevila spekulace o koupi české pobočky operátora Vodafone, kterou posléze mluvčí Vodafone komentovala na twitteru (ZDE) s tím, že se pouze jedná o různé možnosti strategické spolupráce.

 

Máte dotazy? Zanechte nám vzkaz.

Archiv

ODKAZY

Brobadband Competence Offices
www.bconetwork.eu
Stránky evropské komise k iniciativě BCO


Ministerstvo průmyslu a obchodu
www.mpo.cz


Veřejná konzultace
www.verejnakonzultace.cz
Webový portál MPO pro veřejné konzultace týkající se programu podpory pokrytí České republiky sítěmi vysokorychlostního připojení k internetu v rámci programu OP PIK


ČTÚ: Monitorovací zprávy
www.ctu.cz/monitorovaci-zpravy
Měsíčně vydávaný zpravodaj Českého Telekomunikačního Úřadu