1. »
  2. Zprávy
  3. »
  4. Vodafone se v Česku dělí...

Podpůrné materiály pro obce

Možné okruhy spolupráce mezi obcí a podnikateli, Přípolože chrániček, Stav pokrytí internetem v ČR
BCO k těmto tématům připravilo informativní materiály, které jsou k dispozici ke stažení ve formátu PDF.

Jak se vyznat v rychlostech připojení k internetu?

Běžně dostupná rychlost neznamená to samé jako inzerovaná.
Co je považováno za odchylky?
BCO připravilo přehledné schéma, co jednotlivé pojmy podle metodiky ČTÚ znamenají.

Seznam územních koordinátorů:

Mapa navštívených obcí:

Interaktivní mapa pokrytí

Vodafone se v Česku dělí na dvě firmy

Vodafone se v Česku dělí na dvě firmy. Operátor vyčlenil telekomunikační věže a stožáry

Zdroj: www.lupa.cz

Pod novou firmu mimo jiné přechází zaměstnanci a pasivní infrastruktura sítě. Jde o součást mnohamiliardového celoevropského úpisu akcií na burze.

Tuzemská pobočka telekomunikačního operátora Vodafone se rozdělila na dvě samostatně operující společnosti. Nově vzniklý podnik Vodafone Towers bude provozovat pasivní infrastrukturu základnových mobilních stanic (BTS). jako jsou telekomunikační věže nebo stožáry na budovách. V rámci České republiky jde o tisíce lokalit.

Rozdělení je součástí rozsáhlého plánu mateřské Vodafone Group. Projekt označovaný jako TowerCo po Evropě vytváří největšího provozovatele mobilních vysílačů. Celkové portfolio čítá asi 61 700 lokalit na deseti trzích, přičemž většinu 76 procent tvoří Německo, Velká Británie, Španělsko a Itálie. Nový podnik by měl dle očekávání skupiny mít hodnotu až 16 miliard eur s ročními tržbami 1,7 miliardy eur a ziskem EBITDA kolem 900 milionů eur.

Vodafone Towers by se zároveň počátkem příštího roku měla dostat na burzu s tím, že Vodafone by byl po prodeji části akcií minoritním podílníkem. Operátor by prodejem mohl získat tři až čtyři miliony eur. Chce tím umořit část dluhu skupiny. Agentura Reuters přišla s informací, že primární úpis akcií připravují banky UBS a Morgan Stanley.

České Vodafone Towers má dva jednatele. Prvním z nich je Petr Procházka. Ten do Vodafonu přišel v rámci odkupu z UPC a od loňského léta zastával post viceprezidenta operátora pro strategii a integraci. V UPC působil jako finanční ředitel. Druhým jednatelem pak je Jiří Švarc, ředitel rozvoje sítě Vodafonu.

V Česku konkrétně došlo k operaci, kdy z doposud fungujícího akciového podniku Vodafone Czech Republic, pod který mimo jiné v dubnu definitivně spadlo koupené UPC, byla vyčleněna společnost s ručením omezeným Vodafone Towers Czech Republic 1 se sídlem v pražských Nuslích. Jejím jediným akcionářem je nizozemská Vodafone Europe B.V. Ta vlastní jednu kmenovou akcii na jméno o jmenovité hodnotě 1,47 miliardy korun a 680 kmenových akcií na jméno o jmenovité hodnotě deset milionů korun na každou akcii. Základní splacený kapitál jsou dva miliony.

Pod novou firmu mimo jiné přechází zaměstnanci a pasivní infrastruktura sítě. Jde například o pozemky včetně nájemních smluv, stožáry, zabezpečovací technika, napájení a UPS, kontejnery a podobně. Pod Vodafone Towers nespadají komunikační zařízení, jako jsou GSM antény, kabinety pro BTS a další. Podrobnější přehled je k dispozici na přiloženém obrázku výše.

Máte dotazy? Zanechte nám vzkaz.

Archiv

ODKAZY

Brobadband Competence Offices
www.bconetwork.eu
Stránky evropské komise k iniciativě BCO


Ministerstvo průmyslu a obchodu
www.mpo.cz


Veřejná konzultace
www.verejnakonzultace.cz
Webový portál MPO pro veřejné konzultace týkající se programu podpory pokrytí České republiky sítěmi vysokorychlostního připojení k internetu v rámci programu OP PIK


ČTÚ: Monitorovací zprávy
www.ctu.cz/monitorovaci-zpravy
Měsíčně vydávaný zpravodaj Českého Telekomunikačního Úřadu